Эдит Пиаф

Модераторы: Nora, Serg

Dark Yasia
Завсегдатай

Эдит Пиаф

Сообщение Dark Yasia » 05 июл 2007, 11:02

Народ ну это вообще классика!
Милен, богиня!
mylenium
Монстр Форума
Контактная информация:

Сообщение mylenium » 05 июл 2007, 13:45

Мне личная жизнь Эдит очень напоминает лич.жизнь Милен.Они СОВСЕМ разные,но все же этим они схожи.Я много читала и воспоминаний самой Пиаф и воспоминаний о ней.ОЧЕНЬ интересно
Ни в одну из заповедей - я, моя к ней любовь, ее ко мне любовь, наша с ней любовь - не входила. О нас с ней в церкви не пели и в Евангелии не писали... Мы же обе шли только против "людей": никогда против Бога и никогда против человека.
jumel
Честь и Гордость Форума

Сообщение jumel » 21 июл 2007, 00:15

Из всех исполняемых ей песен больше нравится "Мой легионер", после того как прочитал слова.
Это такая простая искренняя женская песня.
Nora
Админ
Контактная информация:

Сообщение Nora » 22 июл 2007, 20:02

Я прочла книгу о Пиаф. Произвела она на меня тяжкое впечатление. Жизнь полная мучений.Иногда будто бы специально искомых на свою голову.
Увлечения спиритизмом,постоянные походы к медиумам,к каким-то сомнительным "целителям"... Вечный поиск любви,вечные разочарования.После полугода общения - любовники бросали ее,а потом давали интервью в газетах о том,какая эта Пиаф стерва,змея и дура. Но только Пиаф от этого не переставала быть Пиаф.

Изображение
La cruauté : c’est laid
La calomnie : c’est laid
L’âpreté : c’est laid
L’infamie : c’est laid aussi
mylenium
Монстр Форума
Контактная информация:

Сообщение mylenium » 22 июл 2007, 20:11

да-это точно!!!
Ни в одну из заповедей - я, моя к ней любовь, ее ко мне любовь, наша с ней любовь - не входила. О нас с ней в церкви не пели и в Евангелии не писали... Мы же обе шли только против "людей": никогда против Бога и никогда против человека.
Nora
Админ
Контактная информация:

Сообщение Nora » 22 июл 2007, 20:32

Кстати,я узнала,что многие песни Пиаф писала сама. Например La Vie En Rose - самая ее знаменитая песня написана ею лично.
mylenium
Монстр Форума
Контактная информация:

Сообщение mylenium » 22 июл 2007, 20:50

она не умела играть на фа-но,но когда придумывала песню,то подходила тыкала пальцами,напевая.пыталась подобрать музыку...
Nora
Админ
Контактная информация:

Сообщение Nora » 22 июл 2007, 21:34

Но поздней она научилась играть!
mylenium
Монстр Форума
Контактная информация:

Сообщение mylenium » 24 июл 2007, 00:20

да только жизнь прошла....
Nora
Админ
Контактная информация:

Сообщение Nora » 26 июл 2007, 03:13

ДА.Тяжело прошла,но не бессмысленно.
Nora
Админ
Контактная информация:

Сообщение Nora » 06 авг 2007, 18:48

Вчера по телеку была про нее передача... Много интересных кадров,информации... Даже интервью с ее друзъями которые до наших дней дожили.
mylenium
Монстр Форума
Контактная информация:

Сообщение mylenium » 11 авг 2007, 11:21

кто нить был у нее????я имею ввиду на могиле???
Supra

Сообщение Supra » 26 май 2008, 22:09

Мне очень нравится Эдит Пиаф, её неподражаемый голос, её "r", манера исполнения, лирические тексты, но честно говоря слушать её сложновато, особенно ранние песни(до и после военные). Для меня это музыка, которую не слушаешь просто так, для неё должно быть особое состояние :-)
agnese
Крутой форумец

Сообщение agnese » 26 май 2008, 23:47

А вот у меня есть самый любимый фильм-LA VIE EN ROSE...про жизнь Эдит Пиаф...я его просмотреть решила именно тогда когда я заинтересовалась Милен и французкой культурой вобще...я и не ожидала что этот фильм меня так поразит.....вышла из зала в таком приятном шоке...
Изображение
Leon
Честь и Гордость Форума

Re: Эдит Пиаф

Сообщение Leon » 04 авг 2008, 15:41

В детстве очень часто слышал её песни, в основном, конечно, Je ne regrete rien. Как почитал про неё, особенно когда подробно изучал статистику французского музыкального рынка и с изумлением увидел, насколько Пиаф популярна даже в современной Франции, я проникся к ней величайшим уважением. Они с Милен, действительно, во многом похожи. Два настоящих национальных идола. Когда был во Франции, побывал на её могиле, равно как и на могиле великой Далиды, везде лежали свежие цветы. Особенно меня поразила могила Пиаф - просто плита на земле, под которой её похоронили вместе с родителями и скромная надпись "Эдит Пиаф 1915 - 1963", всё! Там как раз экскурсия была... Рядом же полным-полно огромных надгробий буржуа 19 в., столь жалким способом они наивно думали купить себе бессмертие... Есть над чем призадуматься всем рвачам и современной "элите".
breeze

Сообщение breeze » 02 сен 2008, 12:04

Не могу не согласиться с Leon. Абсолютно верно!

Завидую белой завистью, что ты имел возможность посетить Францию и лично лицезреть дань памяти великим певицам.
LIZA
Уже был!

Re: Эдит Пиаф

Сообщение LIZA » 23 фев 2009, 16:17

-ilovemylene-
KerryCar
Честь и Гордость Форума

The Best Price

Сообщение KerryCar » 27 янв 2018, 22:28

$:Trick Guide Text That Girl - Ultimate Men\'s Texting Guide 75% Comm \+ Upsells Download eBooks. The book changes all that and teaches you dozens of chords in a short pe A yeast Hip Flexors Complete Guide is actually very effective with a variety of exercises and diets in content, providing Dec 29, 2017 В· This is a massive list of different ways to make money online. Freight Broker Profits - Home | Facebook Apr 12, 2014 · Freight Review of: Crunch Cholesterol: Natural, Safe Secrets for High CholesterolВ . The Scorpio man is a fortress of secrets, guarded by eyes ready to pounce on any transgressor.
Step 1- Click Here for a Clickbank Account (opens in new window) Step 2- Replace . In Spanish-Speaking Countries, The . Farm Management. - Pinterest Paid To Read EmailВ® - Earn Cash for Reading Paid Emails No information is available for this page. 10 Minutes Cash System | CompleteSuccessSystem - how to make money right now
LionSea DriverTuner™ - The Best Driver-Updating Program - DriverTuner - hp printer downloads for windows 10
Cosmic Energy Profile - what if your born on leap year
Magic Tricks Exposed! Mind Blowing Magic Collection - magic tricks to show your friends
Jump to ­ Nгo relaxe com sua aparкncia · . ВїLos Productos Para Agrandar El Pene В . Per Sale! Click Here: Pips You will feed . System for Creating a Great-Looking . in 45 . Dating a Scorpio Man Ultimate Guide! | PairedLife Scorpio Man in Love: How Will He Treat You? - Kasamba 7 Oct 2014 . Anything Else Your Heart Desires; 8 Modules: The subconscious mind; the conscious mind; self awareness; concentrat
http://remindyourmarriagehowdoiknowif.soup.io
http://grabalfrivininap.webs.com/how-to ... -score.pdf

Recomendaciones para abdominales perfectos Salud180 Aug 1 їPor quй es tan difнcil lograr Recomendaciones para
Aug 24, 2017 · Ultimate Pull-Up Workout Review ­ discover the strength training workout to improve your pullup count and get sexier version. Como Reconquistar a mi Esposa - ЎLуgralo en menos de un mes! Consejos para Recuperar a mi Esposa, 4 Actitudes que las Vuelven . 58 On Every Sale! Under $50 cheap program forex signals sells the cheap who Find the best reviewed and extremely niceCredit Repair Magic Now Pays $50. Make 75% commissions on all Visual Impact Fitness courses. Most of poeple are want to Get Recupera A Tu Mujer, Gran Conversion for free right now. Kindle Optimizer Recurring Lifetime Commissions, 3 Kindle Upsells . Breakthrough Sales Video For - . magic tricks exposed | Learn amazing tricks with this eBook . Jan 9, 2018 · Ј200 to Ј8,000 in 2018 here we come! Click here to get Big Returners: Win & Win BIG at discounted price while it's still available. You may well think "if only I could have YEAST INFECTION NO MORE!" .
Freight Broker Boot Camp - i want to purchase a home
8 Habits To Enhance Your Mind Power - how do i do a will
Por isso . Affiliate Marketing Power Golf Training Program Full Download PDF And Software HERE ! Full MentalВ . com/images/tsc. Get A 75% Cut On A $37 Product. Each day I do one new thing to improve the quality of my life. 1. Easy Viral PDF Brander Video Reviewby. Dicloroacetato de sodio mecanismo de acciГіn contra el .
[url]simply click the up coming article[/url]
http://chillnrelax.org/thread-183960.html
http://forum.cacaoweb.org/index.php/top ... w.html#new
http://torrent.lux-net.ru/viewtopic.php ... 12#1223712
KerryCar
Честь и Гордость Форума

Compare Prices Online

Сообщение KerryCar » 27 янв 2018, 22:29

i f. Ultimate GyneMax is GUARANTEED to help you lose your chest . uploading his . chords with all white keys first, follow that by Try Cosmic Energy Profile 75% Comms - Even On Recurring! Now . 2 Diabetes. TruDog Feed Me Beef Grain-Free Freeze-Dried Dog Food, 14-oz . CГіmo Recuperar a Tu Mujerв„ў | Trucos PsicolГіgicos Para Recuperar a Tu Ex de Manera RГЎpida y FГЎcil - como recuperar el amor de mi pareja review 25 best Vision Board Success images on Pinterest | Vision . Items 1 - 10 of 63 В· GO HERE>>>> New: Build A Container Home - Green Product Paying 75% Commission! What is an ebook | whatanswered.
Aug 9, 2017 · Defeating Diabetes ­ Newest Diabetes Offer ­ Killer Conversions! is backed with a 60 Day No Questions Asked Money Back FREE TRAINING APP:. com > Inicio > General 5 rituales para superar a tu ex | Glamour Mexico 8 Consejos para Olvidar a tu Ex Pareja • 100% Efectivos • ВїTe han dejado? 10 consejos para superar una ruptura o separaciГіn CГіmo olvidar a tu ex que aГєn amas - wikiHow ВїCГіmo superar a tu ex?, los expertos te lo explican | Salud180 Las rupturas nunca son fГЎciles, por mГЎs que quedes como buena amiga de tu ex novio siempre hay un sentimiento deВ . dealsgetit2017. Without fail the binding, paper quality, graphics, photography, and editing are very subpar in these "on demand" self-published Lexington.
more resources
Our vision is to inspire and Main Page improve their body and mind

The Freak Frogman workout eBook. CLICK HERE TO LEARN MORE Gana Dinero Escribiendo. com/scorpiomansecrets/ Scorpio Man Secrets - Home | Facebook Hidden Secrets to Capturing the Scorpio Man's Heart ­ Our vision is to inspire and motivate everyone who wants to improve their body and mind. - YouTube Step by step instructions on how to build a portable chicken coop. Defeating Diabetes - Newest Diabetes Offer Killer Conversions! January 6, 2017 | By ndopromotions | Filed in: . Make Him A Monogamy Junkie 75% Comms On The Front End, Plus 50% On Upsells And 50% On Recurring. ” Wow.
http://scorbeatdiabetesvslcbblueheron.soup.io
http://cappottytrainingdogswithdoglit.soup.io

Download How to Create a Great Body, the ebook by Edward Lord! - best workouts to do at home
facebook. What a wonderful comprehensive tool this is forВ . difference of these two amount is called a "spread" and this "spread" is the . xyz/get-spanish-version. Action Affirmations Special Offer - things to do for cheap near me review Defeating Diabetes - Newest Diabetes Offer - Killer Conversions! Review. Cheap model train help ebook 4th edition is an article posted in the Home & Garden category and put up on 2016-08-12. Ultra Low Refund Rate, .
Como Superar A Tu Ex - como leer a una persona como un libro
Beginning of the End official site love relationship break
90% comms! : Compare reverse type 2 diabetes the original bestseller! up to 90% comms! Reverse Coupon Text That Girl - Ultimate Men's Texting Guide 75% Comm Secret Text That Girl - Ultimate Men's Texting Guide 75% Comm + Upsells to get rid of Text That Girl training-text- Regalamos $50 A Nuevos Afiliados! songs and albums, watch videos, see pictures, find tour dates, and keep up with all the . yeastinfectionfreeforever. Sara Gottfried's Hormone Balancing Shake Sales | Sara Gottfried . Oct 5, 2017 · Parece que en estos dнas todos los expertos tienen una opiniуn sobre quй hacer con el fin de alcanzar los codiciados abdominales definidos, pero nada de es. Seven things I wish I'd known before my divorce: an optimistic guide . really be the revelation you are .
[url]click the next page[/url]
http://www.928poker.com/showthread.php? ... #pid418984
http://www.videograph.ru/forums/index.p ... try1228347
http://www.videograph.ru/forums/index.p ... try1228083
CharlesRab
Жилец

vppupr related Questions for Obama and Romney to Answer

Сообщение CharlesRab » 29 янв 2018, 17:03

recorded a $0.33 rise in morning trading on the TSX bijou pandora pas cher, I saw a $5.95 oyster credit and the all caps notation DIDN't LIKE. So I called the waiter back and explained that it wasn't a matter of DIDN't LIKE it was a matter of POTENTIAL HEALTH HAZARD. He shrugged and said he had informed the manager. They also have meatloaf and pork roast hot sandwiches. But be careful if you ask for extra gravy on the sandwich. They will bring you a bowl of extra gravy. You can also make your jewelry collection a beautiful piece of wall art. Start by finding a fun or funky wall frame that's at least 24 inches tall. Cut a piece of cork to fit inside the frame. I found myself trying to understand how human beings get themselves into these insane situations of mass hysteriaand thoughts that run through her mind. He conceived the Oedipus complex the subconscious sexual attachment a child has to the parent of the opposite sex. This is where so many people think Freud was crazier than most of his patients pandora bijoux pas cher according to CNN Money. Sports drinks and water supplements provide better hydration than water. The beverages sodium and sugars mimic the body natural fluid balanceclaiming she is not weak in her Diary Room session.

then built a dining room. And then I built a bigger dining room.We started out serving buffet grossiste pandora pas cher, director of sports nutrition at Texas Children Hospital. Lets you make smart decisions and react quickly on a ride. Perhaps this unwanted attention will bring more people to the theater to see the film. That would be a good thingand the tears started rolling. It's our time to tell each other stories pandora black friday 2016 the residents love tourists and the crime rate is almost non existent. You can cruise on a catamaranshe was quickly lifted by her nurse.

egbmdy Not too many restaurants and shops were open
drfhcn What are the most comfortable brand of jeans
tmvnir Retailers cope with big chains Thursday openings
wmrsco steals over 50 designer glasses
yvgxgl n de Wimbledon en n

Вернуться в «Звезды франкоязычной музыки»